Filmografia

The Beatles

"I saw a film today, oh boy (...)"

Najważniejsze filmy z i o zespole The Beatles!

Uznanie autorstwa. Na tych samych warunkach.(dotyczy całej podstrony  "O zespole The Beatles")

Zasadnicza Filmografia Beatlesów:

A Hard Day's Night (1964)

Reżyseria: Richard Lester

Scenariusz: Alun Owen

Gatunek: Komedia muzyczna 

Produkcja: Wielka Brytania 

Czas filmu: 1h 27min

Premiera: 6 lipca 1964 (Światowa premiera); wrzesień 1965 (Polska premiera kinowa) 

Pierwszy film fabularny w dorobku zespołu - A Hard Day's Night opowiada historię grupy muzycznej, która musi dotrzeć na zaplanowany wstęp telewizyjny. Muszą unikać rozentuzjazmowanych fanów i ścigających ich fotoreporterów. Na domiar złego Ringo zostaje aresztowany, a złośliwy dziadek Paula sprawia same kłopoty.

Czarno-biały film jest pewnego rodzaju komediowym paradokumentem. Przedstawia nieco karykaturalnie ówczesną Beatlemanię i życie zespołu w blasku fleszy. Historie w filmie odzwierciedlały autentyczne wydarzenia, które przydarzyły się Beatlesom, jak na przykład wielokrotne ucieczki przed rozhisteryzowanymi fanami lub humorystyczne odpowiedzi na irracjonalne pytania dziennikarzy. Kultowy film z Beatlesami w roli głównej wyznaczył wówczas nowe trendy w produkcji obrazów filmowych z gatunku filmów muzycznych. Poza tym A Hard Day's Night uznaje się jako dzieło, które należy obejrzeć choć raz w życiu (m.in. film zajmuje 65 miejsce [2023r.] w rankingu "100 najlepszych komedii wszech czasów" według Filmweb.pl). Ścieżka dźwiękowa zawiera kompozycje The Beatles z płyty A Hard Day's Night.  

Help! (1965)

Reżyseria: Richard Lester

Scenariusz: Marc Behm, Charles Wood

Gatunek: Przygodowa komedia muzyczna 

Produkcja: Wielka Brytania 

Czas filmu: 1h 30min

Premiera: 29 lipca 1965 (Światowa premiera); luty 1968 (Polska premiera kinowa) 

Film Help! opowiada zabawną historię członków zespołu, którzy próbują uciec w różne krańce świata od fanatycznej sekty religijnej mającej zamiar złożyć z nich ofiarę swojej hinduskiej bogini Kali. Cała intryga wiąże się z rytualnym czerwonym pierścieniem, który Ringo otrzymał od niedoszłej ofiary rytuału. W żaden sposób pierścień nie chce zjeść z palca Ringa, co sprawia, że zarówno on jak i pozostali Beatlesi są w śmiertelnym niebezpieczeństwie. 

Drugi film w dorobku Beatlesów jest zwariowaną komedią przygodową zrealizowaną w technikolorze. Wraz z Beatlesami wystąpili wówczas najbardziej znani aktorzy brytyjscy, natomiast zdjęcia do filmu kręcono między innymi w Wielkiej Brytanii, Austrii i na wyspach Bahama. Ścieżka dźwiękowa zawiera kompozycje The Beatles z płyty Help!.

magical mystery tour (1967)

Reżyseria: The Beatles

Scenariusz: The Beatles

Gatunek: Surrealistyczna komedia muzyczna 

Produkcja: Wielka Brytania 

Czas filmu: 55min

Premiera: 26 grudnia 1967 (Światowa premiera) 

Surrealistyczny film Magical Mystery Tour opowiada historię zwykłych wycieczkowiczów, którzy przeżywają zabawne i zarazem psychodeliczne przygody podczas podróży autokarem. Niezwykłe, magiczne i tajemnicze historie przydarzają się za sprawą magów ingerujących w wycieczkę za pomocą zaklęć. 

Trzeci film został w pełni wyprodukowany przez zespół The Beatles. Ukazał ducha ówczesnych czasów, kiedy od II połowy lat 60. królowała epoka dzieci kwiatów (ruchu hipisowskiego) i rocka psychodelicznego. Film, który po latach został określony jako "film artystyczny" łączy komedię absurdu i urokliwe, pełne barw obrazy m.in. krajobrazy południowej Anglii. Uzupełnieniem surrealistycznej przygody jest ścieżka dźwiękowa zawierająca psychodeliczne kompozycje The Beatles z płyty Magical Mystery Tour

Yellow Submarine (1968)

Reżyseria: George Dunning

Scenariusz: Roger McGough, Erich Segal, Al Brodax 

Gatunek: Animowana i surrealistyczna komedia muzyczna 

Produkcja: Wielka Brytania 

Czas filmu: 1h 30min

Premiera: 17 lipca 1968 (Światowa premiera)  

Historia filmu Yellow Submarine zaczyna się, kiedy to Stary Fred dowiaduje się, że Pepperland zostało najechane przez Blue Meanies (pol. Sine Smutasy) i wyrusza żółtą łodzią podwodną, aby prosić zespół The Beatles o pomoc w celu ocalenia Pepperlandu, zanim będzie za późno. Podczas swojej przygody Fred i Beatlesi odwiedzają dziwne krainy, takie jak Morze Potworów czy Morze Czasu, a także poznają nowych i zarazem dziwnych przyjaciół, jak na przykład doktora Jeremy'ego Hillary'ego Booba. 

Ogólnie rzecz biorąc, „Yellow Submarine” to pełna uroku muzyczna przygoda łącząca psychodeliczne obrazy z tradycyjnymi technikami rysunkowymi. Film pełny wyjątkowej kreatywności lat 60. i przystępnego humoru idealnie sprawdza się zarówno dla dziecięcych jak i dorosłych widzów! Ścieżka dźwiękowa zawiera przeboje The Beatles z płyt Rubber Soul, Revolver, Sgt. Pepper Lonely Hearts Club Band, Magical Mystery Tour i Yellow Submarine, które tworzą idealną atmosferę surrealistycznej przygody zawartą w filmie. 

Let It Be (1970)

Reżyseria: Michael Lindsay-Hogg

Scenariusz: The Beatles

Gatunek: Dokument muzyczny 

Produkcja: Wielka Brytania 

Czas filmu: 1h 21min

Premiera: 13 maja 1970 (Światowa premiera) 

Ostatni film zespołu Let It Be jest dokumentem muzycznym przedstawiający proces twórczy nad płytą, która okazała się ostatnią w dorobku grupy. Film ukazuje mozolne próby, rozmowy, a nawet nieporozumienia w grupie zwieńczone legendarnym koncertem na dachu ówczesnej siedziby Apple Corps. przy 3 Savile Row w Londynie. W 1971 roku film otrzymał Oscara za najlepszą muzykę filmową.  

Film miał zobrazować muzyczny "powrót do korzeni", a niestety stał się ponurą relacją z ich rozpadu. Punktem kulminacyjnym produkcji jest koncert zespołu na dachu przy udziale zaskoczonych przechodniów i sfrustrowanych sklepikarzy oraz policjantów. W 2021 roku ukazał się dokument Petera Jacksona pod tytułem Get Back [patrz niżej], który powstał zarówno z wykorzystanych, jak i z wcześniej niepublikowanych materiałów z Let It Be. W nowej wersji ukazano (zdaniem żyjących Beatlesów) bardziej intymny i szczery wgląd na ich proces twórczy oraz wzajemne relacje. Kompozycje i ścieżki dźwiękowe The Beatles z filmu Let It Be zawarto na płycie Abbey Road i Let It Be.

Dokumenty filmowe zrealizowane w okresie istnienia zespołu:

The Beatles at Shea Stadium (1966)

Reżyseria: Robert Precht

Operator: Andrew Laslo

Gatunek: Dokument muzyczny z koncertu

Produkcja: Wielka Brytania 

Czas filmu: 50min

Premiera: 1 marca 1966 (Wielka Brytania

The Beatles at Shea Stadium to pięćdziesięciominutowy film z koncertu Beatlesów w nowojorskim stadionie Shea Stadium, który odbył się 15 sierpnia 1965 roku. Dokument muzyczny z koncertu ukazuje kulminacyjny punkt w karierze zespołu, kiedy to wystąpili przed (wówczas rekordową) pięćdziesięcio-pięcio-tysięczną widownią tworząc i definiując termin "koncertów stadionowych". Film również ukazuje w pełnej krasie zarówno intrygującą, jak i szaleńczą Beatlemanię! Dokument został wyreżyserowany i wyprodukowany przez Roberta "Boba" Prechta.

DOKUMENTY filmowe zrealizowane po rozpadzie zespołu we współpracy z żyjącaymi Beatlesami:

Wybrane publikacje

It Was 20 Years Ago Today (1987)

Reżyseria: John Sheppard

Operator: Colin Bell

Gatunek: Dokument muzyczny 

Produkcja: Wielka Brytania 

Czas filmu: 1h 35min

Premiera: 1 czerwca 1987 (Światowa premiera)

It Was 20 Years Ago Today to film dokumentalny wydany dwadzieścia lat po premierze przełomowego dla współczesnej popkultury albumu Wielkiej Czwórki - Sgt. Pepper Lonely Hearts Club Band. W dokumencie wystąpili: George Harrison i Paul McCartney, a także Derek Taylor (pełnił również funkcję głównego konsultanta produkcji). 

The Beatles - antologia (1995)

Reżyseria: Geoff Wonfor, Bob Smeaton 

Scenariusz: Bob Smeaton

Gatunek: Autobiograficzny dokument muzyczny 

Produkcja: Wielka Brytania 

Łączny czas serialu: 11h 24min

Premiera: 11 listopada 1995 (Światowa premiera) 

The Beatles Anthology to oficjalny serial dokumentalny przedstawiający historię zespołu od okresu dzieciństwa wszystkich jego członków, aż do rozpadu grupy. Poza tym w ramach multi-projektu oprócz kilkuodcinkowego serialu wydano m.in. trzy płyty z archiwalnymi nagraniami Beatlesów, pełną intrygujących szczegółów książkę ze wspomnieniami muzyków, a także dwie premierowe piosenki The Beatles - "Free as a Bird" i "Real Love". Zarówno produkcja filmowa, jak i inne projekty zawierają wspomnienia wszystkich żyjących wówczas Beatlesów, a także archiwalne wypowiedzi Johna Lennona. Projekt został nagrodzony m.in. nagrodą Grammy.

All Together Now (2008)

Reżyseria: Adrian Wills

Operator: Alain Julfayan 

Gatunek: Dokument muzyczny 

Produkcja: Wielka Brytania, Kanada

Czas filmu: 1h 24min

Premiera: 20 października 2008 (Światowa premiera) 

All Together Now to film dokumentalny przedstawiający historię współpracy między Beatlesami, a Cirque du Soleil, która zaowocowała stworzeniem w 2006 roku imponującego widowiska scenicznego do muzyki Beatlesów, zatytułowanego "Love". W projekcie wystąpili Paul McCartney, Ringo Starr, Yoko Ono Lennon i Oliwia Harrison. 

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years (2016)

Reżyseria: Ron Howard

Scenariusz: Mark Monroe

Gatunek: Dokument muzyczny 

Produkcja: Wielka Brytania 

Czas filmu: 1h 46min

Premiera: 15 września 2016 (Światowa premiera) 

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years to wielokrotnie nagradzany m.in. nagrodą Grammy i Emmy film dokumentalny przedstawiający karierę zespołu w kontekście występów koncertowych. Film skupia się na latach 1962-1966, czyli od ich występów w małych klubach muzycznych w Liverpoolu i Hamburgu, aż do ostatniego (standardowego) koncertu w San Francisco w 1966 roku. 

Film został wyprodukowany we współpracy z żyjącymi członkami zespołu tj. Paulem McCartney'em, Ringo Starrem, a także z wdowami po Johnie Lennonie i George'u Harrisonie - Yoko Ono Lennon i Olivią Harrison.

The Beatles: Get Back (2021)

Reżyseria: Peter Jackson 

Scenariusz: The Beatles

Gatunek: Dokument muzyczny 

Produkcja: Wielka Brytania 

Łączny czas serialu: 7h 48min

Premiera: 25 listopada 2021 (Światowa premiera) 

The Beatles: Get Back to wielokrotnie nagradzany m.in. nagrodą Emmy serial dokumentalny zawierający odrestaurowane i wcześniej nieznane materiały, które miały posłużyć do ich filmu Let It Be z 1970 roku. Dokument przedstawia sesję nagraniową Beatlesów i ich proces twórczy ze stycznia 1969 roku. Poza tym materiał ukazuje nieco inny, bardziej intymny portret zespołu, niekiedy kontrastujący z obrazem filmowym Michaela Lindsay'ego-Hogga z 1970 roku. 

Najważniejszą częścią serialu jest przedstawiony oficjalnie w całości ostatni występ Beatlesów na żywo, na dachu ówczesnej siedziby Apple Corps. przy 3 Savile Row w Londynie.

Przypisy:

Opracował na podstawie źródeł: dr Krzysztof Stanisław Werner