TRZECI Międzynarodowy Zlot Miłośników Beatlesów w Lublinie

Hotel Victoria, ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 58/60, 28-29 lipca 2018r.

„Roll up, roll up for the Magical Mystery Tour!” tym hasłem rozpoczął się w Hotelu Victoria Lublin przy ul. Narutowicza, Trzeci Międzynarodowy Zlot Miłośników Beatlesów Lublinie, wydarzenie, które organizujemy cyklicznie w ostatni weekend lipca w naszym mieście! Każda edycja naszego zlotu przyciąga coraz to więcej przeróżnych fanów Wielkiej Czwórki ze wszystkich krańców Polski, jak i z różnych punktów Europy! W tym roku dominował kolor, artyzm, szeroka międzynarodowość i przede wszystkim… Beatlesi!

Początek zlotu obfitował w wielowymiarowy pokaz materiałów filmowych z filmu Magical Mystery Tour oraz wspominek z poprzednich edycji naszych zlotów, i to jeszcze z czasów pierwszej formacji naszego fan klubu (z lat 80.)! Cały pokaz został połączony z bogatą i innowacyjną oprawą świetlną i audiowizualną, uwypuklające wrażenia słuchowe i wzrokowe materiałów filmowych. Oczywiście oprócz wrażeń wizualnych tuż przed wejściem do sali można było zobaczyć obfitą kolekcję Beatlesowskich gadżetów! Książki, płyty, obrazy, zdjęcia, wszystko co mógł udźwignąć nasz koordynator ds. public relations Dariusz Artur Radzikowski, który pełnił rolę komisarza wystawy.

Zlot rozpoczął się tradycyjnie hymnem Yellow Submarine in Pepperland w aranżacji Geroge’a Martina i podsumowaniem całego roku działań na rzecz szerzenia na całym świecie Beatlemanii! Poświadczyły to przesłane do nas, podczas zlotu SMS-y, Facebook-owe komentarze z całego świata, jak również materiały wideo z pozdrowieniami, które przesłali nasi Beatle-przyjaciele różnych krańców Europy!

Pierwszą prelekcję podczas zlotu wygłosił red. Radia Świdnik Marcin Szostek (dziennikarz, poeta, kolekcjoner i dwukrotny laureat teleturnieju Jaka to melodia?). Zaprezentował wiele ciekawych wywiadów z artystami i znanymi postaciami polskiego, jak i zagranicznego show biznesu dotyczących ich wyrażeń związanych muzyką i twórczością Beatlesów. Tuż po nim wystąpiła nasza fan klubowa koordynatorka ds. poezji i literatury Beatlesowskiej Grażyna Bartosz, która przedstawiła swoje liryczne przemyślenia twórczości Wielkiej Czwórki.

Pierwsze prezentacje wprowadziły nas do jednej z głównych atrakcji zlotu czyli pokazu filmu Magical Mystery Tour z polskimi napisami oraz z dodatkowymi efektami wizualnymi. Natomiast po pokazie filmu rozpoczęliśmy połączenie internetowe z Sylvia Bodhi Hillier, która występowała w filmie Beatlesów jako pasażerka autobusu! Pojawienie się Sylvii na łączach wywołało ogromną euforię wszystkich uczestników zlotu! Ponad godzinę odpowiadała na różne ciekawe pytania fan klubowiczów oraz gości zlotu. Sylvia była bardzo ucieszona spotkaniem z fan klubowiczami i sądzimy, że to nie będzie jedyny meeting (i nie tylko on-line!).

Emocje, które urosły podczas wyjątkowego spotkania z Sylvią, znalazły ujście w realizacji fan klubowego video-clipu dla Paula McCartneya! W ramach własnej inicjatywy zrealizowaliśmy film, który wyślemy Paulowi McCartneyowi jako przywitanie ze strony Beatlefanów z całej Polski! Przypominamy, że 3 grudnia Paul McCartney w Krakowie zagra swój drugi koncert w Polsce!!!

Koncertowo zaprezentował się podczas zlotu fantastyczny zespół THE KEMAH z Radzynia Podlaskiego. Zaprezentował w niekonwencjonalny sposób twórczość Beatlesów łącząc wokal i gitarę rytmiczną (Marek Laskowski) z grą na akordeonie (Krzysztof Guz). Główną wizytówką jest właśnie wokalista zespołu, który może się pochwalić zbliżoną tonacją głosu do Johna Lennona.

Głównym gościem wieczoru był Per Wium duński dziennikarz muzyczny, znawca muzyki Beatlesów oraz redaktor strony „Beatles For Alle”, który przedstawił w trakcie zlotu korelację twórczości Wielkiej Czwórki z muzyką klasyczną. Ciekawy wykład zakończył się uroczystym podpisaniem między Naszym fan klubem, a redaktorem Per’em Wiumem listu intencyjnego o wzajemnej współpracy i promocji Beatlemanii w Polsce i całej Skandynawii! Dokument ze strony naszego fan klubu podpisał Prezes Fan Club-u Krzysztof Stanisław Werner.

Na koniec pierwszego dnia zlotu wystąpili: (1) Sergey Radchenko (ambasador The Beatles Story Muzeum w Liverpoolu), który zaprezentował szczegółowo ciekawe fakty z pobytu Beatlesów w Hamburgu, (2) redaktor Jerzy Janiszewski, który ze względu na smutną wiadomość o śmierci Kory tego dnia, był z nami krótko, lecz udało mu się podzielić z nami wspomniani o Beatlesach i zespole Mannam, oraz (3) duet artystyczno-medytacyjny Ilona Coucou i Joanna Wołoszyk, które zaprezentowały intrygujące formy medytacji poprzez łączenie mantr z relaksacyjnymi instrumentami muzycznymi.

Drugi dzień zlotu miał charakter podróżniczo-artystyczny! Fani Beatlesów rozpoczęli dzień od artystycznego i zarazem „ruchomego” performance’u od wycieczki po Lublinie, magical-owym busem Lublin City-Tour firmy Atlas-Travel. Przy dźwiękach płyty Magical Mystery Tour, z wielką radością uczestników wycieczki, głosiliśmy pozytywne Beatlesowskie przesłanie dla mieszkańców Lublina! Radość i satysfakcja z bycia fanem Beatlesów wyraziła się również po wycieczce, gdy na Placu po Farze wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy przy akompaniamencie ukulele Joanny Wołoszyk największe przeboje Wielkiej Czwórki, pokazując siłę ich twórczości.

Wieczorem zlot powoli kończył się przy rozmowach, wspólnym słuchaniu muzyki i przeżywaniu emocji przy różnych małych pokazach, ciekawostach, pamiątkach związanych z muzyką Beatlesów. III zlot zakończył się ogromnym sukcesem! Przy łącznie prawie stu uczestnikach zlotu (większość stanowili ważni przedstawiciele europejskich środowisk Beatlesowskich), dziennie za pomocą łącz internetowych obserwowało i uczestniczyło on-line ponad tysiąc Beatlefanów z całego swiata, dokładnie z… pięciu kontynentów! „The Magical Mystery Tour, is dying to take you away, dying to take you away, take you today”!!!


Zdjęcia ze zlotu:

video-relacja ze zlotu:

Relacje medialne: